www.vas-novy-dum.cz
www.vas-novy-dum.cz Kopretina 114 Koniklec 150 Bungalov 101 Arnika 143 Bungalov 109 www.vas-novy-dum.cz

Úvodní strana >> Financování domu >> Hypotéky srovnání

Hypotéky ve srovnání

Na kolik vyjde vlastní bydlení na úvěr?

Pořizování bydlení na úvěr se od finanční krize prakticky neobejde bez počáteční hotovosti. Některé banky zpřísnily kritéria tak, že momentálně nepůjčují ani na 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Tento fakt má za důsledek, že dostupnost vlastního bydlení se poněkud snížila.

Poznámky

Proto je zejména pro rodiny s menší počáteční hotovostí solidně nastavené financování rozhodující. Navíc nepředvídané dofinancování v průběhu výstavby ohrožuje nejen dokončení stavby domu, může vést i k neúnosnému zadlužení. Tohoto rizika se však naši stavebníci nemusí obávat, pevná cena každého našeho domu jim zaručuje finanční jistotu od fáze plánování až do předání domu.

Při půjčce na vlastní rodinný dům je nejskloňovanějším slovem hypotéka. Hypotečních bank však u nás působí mnoho a každá nabízí kromě toho více typů úvěrů. Zájemci si tak často nejsou jistí, kam se obrátit, aby zbytečně nepřeplatili.

Hlavním problémem v hledání co nejvýhodnějšího financování je bohužel skutečnost, že hypoteční úvěry nelze jen tak jednoduše srovnávat. Orientovat se totiž pouze podle zveřejňovaných úroků či výsledků kalkulaček na webech, je značně zavádějící.

Srovnávání úvěrů přináší spoustu nepřesností

Žárovka

Většina bank uvádí tzv. minimální sazby. Jedná se o úrokové sazby, na které dosáhne pouze hrstka žadatelů, kteří ve všem splňují podmínky a většinou jsou nadprůměrně bonitní. Není tedy neobvyklé, že když Vás banka láká například na sazbu od 4,28 % ročně, při osobní schůzce Vám bude nabídnut úrok 4,7 %.

Suma

Aby nebylo srovnávání málo problematické, některé banky uvádějí minimální sazby, některé ale sazby garantované. Když k tomu připočteme dynamický vývoj na finančním trhu, kdy se sazby často mění, může se Vám stát, že banka, kterou jste si vybrali, v době podpisu smlouvy může mít jiné sazby. Jakékoli statické srovnání musíte brát tedy pouze orientačně. Srovnávat jenom podle úrokových sazeb se nevyplácí.

Úroková sazba pouze napoví

V tabulkách je také třeba číst mezi řádky. Jedna banka je drahá a poskytuje úvěry pouze do 75 % hodnoty nemovitosti. Její úvěry jsou však flexibilní, profesionálně vedené a ti, kteří stavějí, si za ně rádi zaplatí.

Jiná banka momentálně drží sazby hodně vysoko a půjčí jen tomu, u koho si může být naprosto jistá, že bude řádně splácet.

Poměrně zajímavý je rovněž pohled na poplatky. Co třeba u jedné banky ušetříte na poplatku za zpracování úvěru (až 17.000,- Kč), dáte v průběhu za vyšší poplatek za vedení účtu (například 18.000,- Kč) navíc oproti jiným bankám.

Kam tedy pro úvěr?

V konečném důsledku není mezi bankami jednoznačný vítěz. Každý může získat lepší sazbu u jiného peněžního ústavu, podle konkrétního případu úvěru a osobního profilu. Obraťte se na kompetentního a nezávislého finančního konzultanta. Po podrobné analýze Vašich potřeb, možností a kritérií Vám z množství finančních produktů vyfiltruje ten nejvhodnější právě pro Vás.


Všechny banky
Hlavní strana